Jaki poziom BMI dyskwalifikuje do operacji zmniejszenia żołądka na NFZ?

Witam, mam pytanie odnośnie operacji zmniejszenia żołądka na NFZ. Moja waga waha się między 94-96 kg, mam 166 cm wzrostu. Wszystkie informacje jakie udało mi się znaleźć na temat takich operacji podają,że trzeba mieć BMI minimum 35 moje pytanie zatem brzmi czy jest to ściśle przestrzegane kryterium? Moje BMI wynosi ponad 34 lub ok 35 czy dyskwalifikuje mnie to automatycznie? Czy jest jednak dla mnie jakaś szansa i warto wybrać się do lekarza który podejmie decyzję indywidualnie? Nadmienię że głównie mam otyłość brzuszną, ponadto cierpię na nadciśnienie, mam wysoki cholesterol oraz zaburzenia miesiączkowania spowodowane zespołem PCO. Podejmowałam wielokrotnie próby schudnięcia jednak nie przynosiło to wielkich efektów. Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Paweł Szadkowski

Wskazania się takie:
1) BMI ≥40 kg/m2
2) BMI 35–40 kg/m2 z chorobą współistniejącą, której przebieg może ulec poprawie po operacji bariatrycznej
BMI <35 nie kwalifikuje się, jako wskazanie do takiej operacji. Powinna Pani porozmawiać z lekarzem chirurgiem, który będzie Panią kwalifikował do zabiegu - on podejmie ostateczną decyzję.