Jaki system szczepienia jest właściwy dla dziecka?

Dzien dobry, nurtuje mnie sprawa dotyczaca szczepien. Otoz postanowilam szczepic moje dziecko starym systemem,czyli nie szczepionkami skojarzonymi. Z racji tego np. na jedno szczepienie przypadaja np.4 uklucia, a zeby nie meczyc dziecka tyloma dawkami pediatra "rozbila" je po 2 uklucia co 2 tygodnie. Martwie sie, czy to czasem nie za czesto. Czy taki system szczepienia jest dopuszczalny? Czy mojemu dziecku nic sie nie stanie? Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Taki system jest dopuszczalny. Nie ma to dla organizmu dziecka żadnego znaczenia, jeśli chodzi o szczepionki zabite, czy dostanie 4 szczepienia na raz, cz po 2 co 2 tygodnie. Ważny jest odpowiedni odstęp tylko między żywymi szczepionkami, a to na pewno pediatra uwzględnił.