Jaki wpływ na ciąże ma bakteria Acinetobacter lwoffii?

Witam:) Z próbki z kanału szyjki macicy wychodowano u mnie bakterię Acinetobacter lwoffii. Czy mogła ona wywołać poronienie? Badanie miałam zlecone w celu ustalenia przyczyny pooronienia. Poroniłam 2 razy w 20 tyg. i 15 tyg. bez wcześniejszych silnych objawów. Czy kolejną ciążę donoszę? I ewentualnie przed czy w czasie ciąży wymagane jest leczenie ? Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam :-)

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Bakteria, o której Pani pisze, nie należy do grupy drobnoustrojów o szczególnie nielkorzystnym działaniu na rozwijającą się ciążę. choć każda bakteria, jeśli spowoduje stan zapalny, może przyczynić się do poronienia.

Prawdopodobnie bakteria ta przedostała się do dróg rodnych z odbytu. Musi Pani zwrócić uwagę podczas higieny intymnej, by nie dochodziło więcej do takich sytuacji. Ponadto, jeżeli planuje Pani zajście w ciążę, należy pobrać materiał na posiew z pochwy i wyleczyć wszelkie patogeny, tak by przywrócić naturalną równowagę bakteryjną.

Pozdrawiam serdecznie!