Jaki wpływ na jelita ma witamina B12?

Witam, czy suplementacja witaminą B12 oraz kwasem foliowym wpływa niekorzystnie na jelita? Ostatnio przeczytałam ze ta suplementacja ma niekorzystny wpływ jeśli już występują jakieś dolegliwości od strony jelit i zwiększa ryzyko raka. Czy to prawda? Dodam że mam przewlekłe hemoroidy (nie znikające) oraz szczelinę odbytu. Czy to negatywnie wpłynie na stan zdrowia?

Lek. Paweł Szadkowski

Ww. suplementacja nie jest czynnikiem karcynogennym. Sugeruję jednak dostosować suplementację do odpowiednich potrzeb (np. niedobory, niedokrwistość o takiej przyczynie..). Racjonalna suplementacja nie powinna negatywnie wpływać na pani stan zdrowia.