Jaki wpływ na naukę dziecka ma autyzm?

Witam, od września tego roku uczę chłopca 17-letniego, chorego na autyzm, matematyki (państwowe liceum ogólnokształcące - nauczanie indywidualne). Przede mną uczyło go już w naszej szkole dwóch nauczycieli. Od miesiąca próbuję jakoś do niego dotrzeć, nie jest łatwo. Najgorsze jest to, że nie widzę żadnych efektów swojej pracy, ani co najgorsze, pracy moich poprzedników. Marzeniem chłopca, wg rodziców, jest zdanie matury, która czeka go w maju przyszłego roku. Cały czas myślę o tym chłopcu... Czy ma jakiekolwiek szanse? Czy są znane przypadki osób chorych na autyzm, które zdały maturę, studiowały? Czuję, że mam na barkach jego przyszłość. Chciałabym tylko wiedzieć, czy moja praca jest walką z wiatrakami...

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie:)

Osoba z autyzmem ucząca się, przystępując do egzaminów może skorzystać z pewnych ulg zagwarantowanych przez rozporządzenie MEN (proszę sprawdzić na stronie MEN pod hasłem prawo oświatowe), jeśli posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. To na pewno zapewni komfort na maturze:)
Poza tym, ucząc dziecko, młodzież z autyzmem przedmiotów złożonych i wymagających analizowania oraz szybkiego generalizowania pojęć i działań, konieczne jest stosowanie podpowiedzi, naprowadzania poprzez dzielenia zadań na etapy (najpierw robimy to, potem tamto...). Ważne jest generalizowanie kolejnych działań, zadań matematycznych.

Proponuję Pani skontaktować się z terapeutą behawioralnym mającym doświadczenie w pracy dydaktycznej z osobami z autyzmem. Praktyczne wskazówki na pewno będą niemałą pomocą:)

Proszę również pamiętać, że punktem wyjścia do pracy z Pani podopiecznym jest dobre zrozumienie go, toku myślenia i systemu wzmocnień, które pozytywnie oddziałują na postępy w nauce:)

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
To nie jest walka z wiatrakami chociaż trudna praca. Czy chłopiec ma szanse zależy od tego jak jest funkcjonujący. Wiele osób z autyzmem tym wysokofunkcjonującym czy zespołem Aspergera ukończyło edukację, podjęło pracę. Zależy jaki jest jego rozwój. Na pewno trzeba kłaść nacisk na praktykę, poradzenie sobie w życiu w prozaicznych czynnościach takich jak zakupy, płacenie rachunków, wizyta w urzędzie czy u lekarza bo kiedyś przed tym młodym chłopcem pojawią się tego rodzaju wyzwania, a rodzice nie zawsze będą.
Dużo wytrwałości!
Z pozdrowieniami AM