Jakie badania należy wykonać przy podejrzeniu chorych nerek?

Czy przy moich podejrzeniach o w jakiś sposób chore nerki z powodu pobolewania pleców lekkiego zatrzymywania wody wystarczyło zbadać kreatynine gfr76, kwas moczowy4.9, mocz ogólny dobry elektrolity usg jamy brzusznej ok czy należałoby wykonać inne badania? Czy to naprawdę wystarczy?

Lek. Paweł Szadkowski

Pani wyniki mogą sugerować przewlekłą chorobę nerek. Sugeruję udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu dokładnego zbadania oraz poszerzenia diagnostyki (m.in. ponownego badania ogólnego moczu, ocena albuminurii oraz oznaczanie stężenia kreatyniny w surowicy oraz GFR, sód, potas). Należy wykluczyć również choroby współistniejące jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze i inne często występujące patologie internistyczne.