Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie badania trzeba zrobić w kierunku łysienia androgenowego u kobiet?

Dzień dobry. Proszę mi powiedzieć jakie badania trzeba zrobić w kierunku łysienia androgenowego u kobiet i czy jest skuteczny sposób by to zatrzymać? Dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Genetyka w łysieniu plackowatym

Lek. Krzysztof Szmyt
79 poziom zaufania

Witam, Szanowna Pani łysienie androgenowe jest spowodowane nadmiarem hormonów o działaniu androgennym wytwarzanych przez nadnercza i jajniki. Najczęściej rozpoznanie jest stawiane na podstawie obrazu klinicznego. Przydatne może okazać się wykonanie następujących badań: stężenie testosteronu, SHBG, DHEAS, DHEA, androstendion, prolaktyny, kortyzolu. proszę udać się endokrynologa ginekologa, który zleci właściwe postępowanie. Pozdrawiam.

0
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Rozpoznanie łysienia androgenowego u kobiety, oprócz zebrania przez lekarza dokładnego wywiadu i badania przedmiotowego, wymaga przeprowadzenia badań włosów dodatkowych. Ważnym ich elementem jest trichogram, czyli badanie włosów oceniające wygląd korzeni włosowych i określające ilość włosów w poszczególnych fazach cyklu włosowego, oraz ze względu na przyczynę powstawania łysienia androgenowego - badania hormonalne. Pacjentce zleca się wykonanie badań poziomów wolnego i całkowitego testosteronu, dihydroepitestosteronu, estrogenów, poziomu TSH, hormonów tarczycy oraz ferrytyny - białka uczestniczącego w przechowywaniu żelaza w organizmie. W większości przypadków do rozpoznania łysienia androgenowego u kobiet dochodzi po otrzymaniu wyników trichoskopii, jednak do uzyskania całkowitej pewności odnośnie do diagnozy niezbędna może się okazać biopsja. Jednocześnie na podstawie tych badań będzie możliwe wykluczenie innych przyczyn utraty włosów.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy