Jakie badania w kierunku zaburzeń osobowości?

Dzis po raz kolejny sprobowalam cos ze soba zrobic i kolejny psycholog stwierdzil ze to zaburzenie osobowosci tylko jeszcze nie wiem jakie.....jak bede diagnozowana?testami..?

Witam,

najprawdopodobniej testami, gdzie będzie Pani musiała odpowiedzieć na pytania. Nie są to trudne testy i każdy jest w stanie sobie z nimi poradzić. Obok będzie psycholog, więc będzie Pani mogła go o wszystko spytać. Zaburzenie osobowości można korygować poprzez rozwijanie siebie w trakcie psychoterapii. To bardzo pozytywna droga, efekty pozwolą Pani się lepiej poczuć i docenić siebie.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Dzień dobry. Pełna diagnoza psychologiczna to nie tylko testy psychologiczne, to przede wszystkim wywiad - rozmowa z psychologiem / psychoterapeutą. Takich spotkań może być nawet kilka zanim specjalista postawi ostateczną diagnozę ( a i ta może się zmieniać w trakcie terapii). Zaburzenia osobowości są złożoną jednostką chorobową, często objawy zachodzą na siebie dlatego diagnoza trwa długo. Zachęcam do podjęcia długoterminowej psychoterapii. Pozdrawiam.

Witam,
diagnoza osobowości to skomplikowane zagadnienie. Zazwyczaj odbywa się to poprzez rozmowę, wywiad kliniczny i ewentualne testy/kwestionariusze psychologiczne. Klasyfikacje diagnostyczne jak icd-10 oczywiście maja konkretne kryteria dla danego zaburzenia osobowości, jednak w związku ze złożonością problemu postawienie rzetelnej diagnozy wymaga czasu. Najlepszą metodą pracy nad zaburzeniami osobowości jest psychoterapia. Leki są stosowane czasem jako uzupelnienie. Polecam szczególnie terapię schematu, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija także w Polsce.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
www.poznacsiebie.pl