Jakie badania wykonać po poronieniu?
Jakie badanie zalecacie Państwo po pierwszym poronieniu? Miałam zabieg łyżeczkowania, Po miesiącu na badaniu USG okazało się że mam torbiel - zapisano mi duphaston 2x1 od 15 do 25 dnia cyklu. Jednak lekarz nie zalecił żadnych badań, Z wyników hist-pat wynika, że mógł występować stan zapalny-czy mógł to być stan zapalny wynikający z zalegania od czterej tygodni martwego zarodka(ciąża obumarła w 9 tyg a dopiero na wizycie kontrolnej w 12 tc dowiedziałam sie o tym, gdyż nie miałam żadnych objawów).

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Oczywiście nie może wykluczyć takiego rozwiązania. Pomocne mogą się okazać badania tarczycy - TSH. W przypadku, kiedy wynik jest podwyższony, wówczas zleca się wykonanie kolejnych badań: FT3 oraz FT4. Pomóc mogą także badania innych hormonów: testosteronu, androstendionu, DHEA i DHEA-s.
Osoby w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę bądź mające podstawy do podejrzeń, że mogą się w niej znajdować, powinny zbadać tzw. krzywą insulinową i cukrową. Niewłaściwy poziom insuliny we krwi może wywoływać zaburzenia wydzielania innych hormonów, m.in. tych, odpowiadających za podtrzymanie ciąży.Przyczyną nawracającego poronienia może być także zespół antyfosfolipidowy, zwany też zespołem Hughesa - układowa choroba tkanki łącznej, charakteryzująca się współwystępowaniem zakrzepicy naczyniowej lub powikłań położniczych oraz krążących przeciwciał antyfosfolidowch. To właśnie działanie wspomnianych przeciwciał powoduje poronienie, hamując funkcje warstwy komórek zewnętrznych błony płodowej.