Jakie badania wykonać przy bólach nadbrzusza?

Witam od jakiś około 2,5 miesięcy miewam bóle nadbrzusza, zgagę, puste odbijanie, uczucie ciała obcego w gardle. Przez 2 miesiące miałam bóle nadbrzusza raz na jakiś czas po obiedzie, które po około 10 minutach ustępowały, zgaga występowała raz na kilka tygodni i była ona łagodna. Od około 2 tygodni bóle nadbrzusza są coraz mocniejsze, zgaga występuje cała dobę i jest bardzo mocna, uczucie ciała obcego w gardle jest rownież bardzo uciążliwe i bolesne. Od 3 tygodni zażywam omeprazol 20 mg. Rok temu przez okolo 4 miesiące miałam bardzo stresująca sytuacje życiową, wiem że mogła ona wpłynąć na żołądek. Przez jakiś czas zmagałam się z kompulsywnym objadaniem i objadłam się do boli brzucha. Chciałbym wykonać prywatnie badania potrzebne do diagnostyki co mi dolega i moje pytanie brzmi jakie badania powinnam wykonać, aby pójść do gastrologa z całym pakietem potrzebny badań do diagnozy ?
KOBIETA, 22 LAT 6 miesięcy temu

Dobry wieczór.

Przed planowaną wizytą dobrze było by wykonać diagnostykę z krwi oraz obrazową USG j brzusznej. Warto udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu naświetlić problem zdrowotny a lekarz wykona badanie fizykalne i zleci odpowiednie badania diagnostyczne na NFZ.

Dla czego ma Pani ponosić koszty za diagnostykę jeśli jest Pani osobą ubezpieczoną oraz z dolegliwościami bólowymi na które jest wymagana diagnostyka. Jeśli zostanie wykonana diagnostyka a długa będzie kolejka do gastrologa wtedy może Pani z wynikami udać się komercyjnie do gastrologa płacąc tylko za wizytę.

Lekarz pierwszego kontaktu lub rodzinny może wydać skierowanie na diagnostykę z krwi oraz USG j brzusznej, gastroskopię o ile stwierdzi w badaniu fizykalnym, że jest wymagana. Jeszcze pozostaje diagnostyka kolonoskopia ale to już w trakcie wizyty u gastrologa który podejmie decyzję o jej wykonanie.

Jeśli będą trudności z otrzymaniem zlecenia na diagnostykę z krwi to proszę wykonać komercyjnie, morfologia z rozmazem, OB,CRP, lipidogram, próby wątrobowe, amylaza, lipaza, kreatynina, glukoza, mocz badanie ogólne.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturopata

Dietetyk