Jakie badania wykonać w przypadku ciąży?

Dzień dobry. Dwa dni spóźniała mi się miesiączka zrobiłam test i wyszły 2 kreski. Cieszę się bardzo mimo że nie planowałam. Niestety martwi mnie fakt że byłam na imprezie gdzie wypiłam bardzo dużo alkoholu. Z moich obliczeń do zapłodnienia musiało dość dzień przed wypiciem alkocholu lub tego dnia. Do stosunku doszło 4-5 dni przed impreza. Martwię się teraz czy mogłam zaszkodzić ciąży. Boję się głównie o zespó FAS. Mam 28 lat Rzadko nadużywam alkocholu ale ostatio zdarzyło mi się kilka tyg co weekend wypić sporą dawkę. Jestem bardzo na siebie zła i mam wielki żal do siebie. Czy mogę zrobić jakieś badania wcześniejsze żeby upewnić się że wszystko jest dobrze bo ta niepewność mnie jeszcze bardziej pogrąży i wiem że bedzie to miało zły wpływ na dziecko. Do lekarza wybiorę się za 2 tyg bo obecnie przebywam za granicą pozatym teraz jest pewnie za wczesnie żeby mi cokolwiek wiecej powiedział. Proszę o wyczerpującą odpowiedz. Pozdrawiam

Lek. Paweł Szadkowski

Nie powinno być powodu do niepokoju. Zespół FAS występuje u kobiet pijących przewlekle w czasie ciąży, a najbardziej istotny jest moment rozwoju układu nerwowego (ok 30 dnia ciąży). Wiele kobiet w pierwszych dniach nie wie jeszcze, że jest w ciąży i nie wpływa to na rozwój płodu. Proszę oczywiście poinformować ginekologa prowadzącego o swoich obawach, ale najpewniej nie ma powodu do niepokoju.