Jakie badania zrobić mając takie problemy z nogami?

Mam problem z kolanem podczas chodzenia tzn. mam silny bol, opuchnięte kolano oraz ostatnio drżenie kolana. Kiedyś zdarzało się blokowanie kolana tj. gdy zgielam nie mogłam wyprostować lub odwrotnie. Teraz na szczęście aż tak to nie powróciło ale problem jest głównie podczas zginania kolana. Raz miałam problem z delikatnym wypadnięciem kolana. Ortopeda gdy byłam u niego w wieku ok. 17-18 lat stwierdził że coś się dzieje ale to nie jest nic ortopedycznego problem trwa nadal chociaż przez jakiś czas był spokój. Teraz gdy zaczęły mi puchnąć również nogi problem zaczął powracać. Jakie badania zrobić oraz do kogo się udać i czy sama mogę coś z tym zrobić?
KOBIETA, 24 LAT 3 tygodnie temu

Dobry wieczór.

Opisane objawy wymagają odpowiedniego podejścia do opisanych objawów klinicznych przez dobrego lekarza ortopedy ewentualnie gdyby był długi czas oczekiwania na wizytę do fizjoterapeuty aby ocenić staw kolanowy w badaniu fizykalnym.

Co do wyboru diagnostyki obrazowej stawu kolanowego, ze wszystkich części ludzkiego ciała to właśnie kolana są najczęściej poddawane rezonansowi magnetycznemu. Ich skomplikowana budowa, położenie i funkcja czynią je wyjątkowo podatnymi na urazy i przeciążenia (bardziej zagrożonym stawem jest tylko staw skokowy). Zalecał bym rezonans jak żadne inne badanie potrafi zaś wskazać dokładne miejsce występowania problemu.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk