Jakie ćwiczenia oraz jaką dietę powinienem stosować?

Mam problem. Jestem chłopcem, mam 15 lat, wzrost 156 cm i 61 kg wagi. Od prawie dwóch lat borykam się z problemem tuszy. Mam nadwagę i brzuszek. Jeszcze 3 lata temu ćwiczyłem karate przez prawie 5 lat i wszystko było dobrze. Moje pytanie brzmi: jakie ćwiczenia stosować (proszę o dokładne przykłady) oraz jaką dietę? Nie choruję na żadne choroby przewlekłe i jestem w pełni sprawny. Pomocy!

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 25,06 i jest między 90 a 97 percentylem, co oznacza, że masz nadwagę. Jeżeli trenowałeś karate i Twoja masa ciała była wtedy prawidłowa, dlaczego by nie kontynuować tego sportu?
Dieta dla Ciebie powinna składać się z produktów nieprzetworzonych. Wyeliminuj wszelkie słodycze, słodkie gazowane napoje, słodzone soki owocowe, ciasta, pieczywo cukiernicze, białe pieczywo, słone przekąski - paluszki, chipsy, orzeszki, oraz żywność typu fast-food.
Zalecane jest, aby spożywać 5 małych posiłków dziennie, z czego koniecznie śniadanie po obudzeniu oraz kolację min. 3 godziny przed snem. Podstawą Twojej diety powinny być węglowodany złożone - razowe pieczywo, płatki zbożowe (ale nie kukurydziane i pszenne), warzywa (najlepiej surowe), owoce (około 1 porcji dziennie), chude mięso, mleko i jego przetwory oraz jaja i niewielka ilość tłuszczów roślinnych (oliwa z oliwek lub olej rzepakowy).
Więcej informacji o odchudzaniu w Twoim wieku znajdziesz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-z-nadwaga. Przykładowe jadłospisy - http://portal.abczdrowie.pl/dieta-odchudzajaca-dla-dzieci.
Pozdrawiam