Jakie dawki insuliny w cukrzycy?

Witam. Mam mamę, która jest po silnym udarze niedokrwiennym i lekarz podjął decyzję o przyjęciu insuliny, gdyż m.in. miała bardzo wysoki cukier 360-400. Teraz podaję 12 jednostek rano i 8 wieczorem, a nawet zwiększyłam wieczorem do 10, a cukier po posiłku był 377. Insulina była podawana wieczorem o 19.10, a pomiar o 21.40. Na kolację jadła kaszę mannę bez cukru. Do ilu można takie dawki zwiększyć? Proszę o pomoc. Dla niej to bardzo niebiezpieczne po takim udarze, tym bardziej że nie mówi, nie chodzi i nie ma z nią bardzo kontaktu psychicznego (nie rozpoznaje osób). Pozdrawiam, Justyna S. Radom. Bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Dawki mieszanki insulinowej przyjmowane przez Pani mamę są niewielkie. Można je bezpiecznie zwiększć. Dawkę insuliny dobiera się do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Proszę jednak konsultować zmiany z lekarzem!!! Insulina jest lekiem niebezpiecznym i zwiększanie dawek (zwłaszcza wieczornych) może doprowadzić do hipoglikemii (niedocukrzenia) w godzinach późnonocnych (ok. 3 nad ranem), a to z kolei źle wpływa na pracę mózgu.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli