Jakie jest prawdopodobieństwo, że po poronieniu znowu jestem w ciąży?

Poroniłam w 13 tyg. ciąży, miałam zabieg łyżeczkowania, krwawiłam 9 dni po tym zabiegu. Kilka dni później kochałam się z mężem bez zabezpieczenia. Dziś jest 32 dzień cyklu a ja nie dostałam jeszcze okresu. Czuję lekkie bóle podbrzusza, częściej oddaję mocz. Test ciążowy wyszedł pozytywnie. Czy to możliwe, żebym znowu była w ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
W Pani przypadku warto zwrócić uwagę na kilka informacji: długość cyklu, odstęp czasu między stosunkiem a wykonaniem testu ciążowego oraz wyjściowy poziom beta HCG.
Jest mało prawdopodobne, aby test ciążowy wykonany w czasie krótszym niż 2 tygodnie od stosunku dał już wynik pozytywny, nawet gdyby doszło do zapłodnienia w dniu współżycia. Jeżeli więc ten okres był krótszy niż 2 tygodnie w dużej mierze można wykluczyć ciążę.
Najprawdopodobniej pozytywny wynik testu jest spowodowany utrzymywaniem się stężenia beta HCG we krwi na poziomie powyżej progu wykrywalności dla testów ciążowych, czyli 5mIU/ml. Taka sytuacja może utrzymywać się przez różny okres czasu - zależny od wyjściowego stężenia beta HCG w momencie poronienia. Okres ten może obejmować kilka dni, ale też ponad miesiąc.
Objawy, które Pani podaje mogą być związane z infekcją w obrębie układu moczowego.

Pozdrawiam serdecznie!