Jakie jest prawidłowe BMI dla 14-latka?

Czy dla 14 latka BMI które jest=15,17 jest zagrożeniem życia? Waży 47 KG a wzrostu ma 176. Dodam że w młodszych latach miał problem z nadwagą. Jak mogę mu pomóc? Czy na coś może chorować? Do jakich lekarzy mamy się udać?

Witam,
Prawidłowość masy ciała w tym wieku należy sprawdzać na siatkach centylowych. Chłopiec znajduje się mniej więcej w 25 percentylu na siatce zależności masy ciała od wieku, co oznacza, że 25% chłopców w jego wieku waży mniej, a 75% waży więcej. Jeśli wcześniej chłopiec znajdował się w dużo wyższym percentylu należy rozważyć różne przyczyny: czy nie zmienił się jego tryb życia? czy nie zaczął bardzo intensywnie uprawiać sportu? czy nie próbował się odchudzać?
Proponuję też rozważyć możliwość występowania cukrzycy (należy na początek oznaczyć poziom glukozy na czczo) oraz nadczynności tarczycy (niezbędne badanie poziomu TSH i fT4).
Pozdrawiam,
Karolina Kuźbcika