Jakie jest ryzyko przy zabiegu ECPW?

Mojego tatę ostatnio złapał silny ból brzucha. Po 2 dniach nie mógł już sobie z nim poradzić i pojechał do szpitala. Okazało się, że ma kamice trzustkową i konieczna będzie operacja, stąd moje pytanie czy zabieg ECPW wiąże się z dużym ryzykiem? Dodam, że tata ma 54 lata i cierpi teraz na silne bóle trzustki, ale boi się iść na zabieg.

Lek. Paweł Szadkowski

Ryzyko zabiegu i ewentualne rokowanie zależą m.in. od stanu klinicznego pacjenta, zaawansowania zmian chorobowych (choroby podstawowej) i chorób współistniejących, dlatego nie można jednoznacznie odpowiedzieć pani na pytanie. Najlepszych informacji (m.in. o możliwych powikłaniach zabiegu, czy jego wyniku) będzie państwu w stanie udzielić lekarz prowadzący.