Jakie jest ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka?

Dzień Dobry, Mam brata 10 lat młodszego ode mnie. Brat urodził się w 5 miesiącu ciąży. Jedyna przypadłość jaka ma to lekki stopień autyzmu. Rodzice gdy brat przyszedł na świat mieli po ok 35 lat. Jestem już rok po ślubie. Planujemy z żoną mieć dzieci- tu pytanie moje: Czy nasze przyszłe dziecko będzie jakoś bardziej narażone by mieć autyzm niż prawdopodobieństwo ogólne? Dodam iż autyzm nie występował wcześniej od x pokoleń. Pozdrawiam

Witam, zaburzenia ze spektrum autyzmu mogą być spowodowane czynnikami o podłożu genetycznym. Może być to również skutek infekcji w czasie ciąży, niedotlenienia, zaburzeń okołoporodowych, narażenie w czasie ciąży na kontakt z toksycznymi substancjami. Napisał Pan, że brat urodził się w 5 miesiącu ciąży. W tym przypadku zaburzenie mogło być spowodowane przez wcześniactwo. Jeżeli planują Państwo dzieci, a chcą rozwiać wszelkie wątpliwości, mogą Państwo skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana Serdecznie,

Napisał Pan, że Pana brat urodził się w piątym miesiącu ciąży, myślę, że wcześniactwo i przedwczesne przyjście brata na świat przyczyniły się do powstania autyzmu w lekkim stopniu.

Autyzm to zaburzenie o nieznanym nadal mechanizmie patogenezy i nadal nie jest znana przyczyna jego powstawania.

Skłaniam się do zdania, że na pewne, niezależne od nas zdarzenia nie mamy wpływu.
A ważne jest to, żeby zrobić to, na co mamy wpływ.

A ma Pan wraz z żoną wpływ na przygotowanie się na przyjście dziecka, poprzez wprowadzenie zdrowego, naturalnego i aktywnego trybu życia.

Zachęcam Pan do pozytywnego myślenia,
Irena Mielnik-Madej

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Autyzm może wystąpić w przypadku około jednego na sześćdziesiąt urodzeń. Niestety nie da się tego przewidzieć przyczyny nadal nie są znane. Może w grę wchodzić genetyka ale też inne okoliczności. Proszę dbać o ciąże żony i warunki życiowe, spokojne pozbawione stresu.
Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Dzień dobry.Największe prawdopodobieństwo wystąpienia spektrum autyzmu występuje w pierwszej linii pokrewieństwa. Rozważając prawdopodobieństwo zastanawiamy się nad potencjalną przyczyną pojawienia się spektrum w rodzinie, tj. u brata. Tu widocznym, bezpośrednim punktem zwrotnym wydaje się występować przedwczesny poród i najprawdopodobniej przymus "mieszkania" Pana brata w inkubatorze tuż po porodzie, itd.
Czyli mówimy niejako o czynniku niegenetycznym i niedziedzicznym.
Pozdrawiam i życzę realizacji planów ze spokojem.