Jakie jest ryzyko zakażenia się od narzędzi kosmetycznych?

Pracuje w salonie kosmetycznym. Okolo godzine po wykonanym manicurze chciałam umyć i zdezynfekowac cążki aby przygotowac je do sterylizacji w autoklawie. Niestety jeszcze przed umyciem wyslizgnely mi sie z ręki i upadajac skaleczyly w palec, rana zaczela krwawić. Na cazkach nie bylo widocznych śladów krwi klientki, jednak mozliwe, ze w momencie wykonywania manicure miały kontakt z jej krwią. W pierwszym odruchu przeplukalam palec wodą i spryskalam od razu plynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Jakie jest ryzyko zakażenia się chorobami krwiopochodnymi w tym przypadku? Jakie badania powinnam wykonać i gdzie się ewentualnie zgłosić?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Prawdopodobieństwo występuje, lecz jest niewielkie. Radziłbym zgłosić się do poradni chorób zakaźnych.