Jakie jest ryzyko zakażenia się pacjenta chorego na chorobę Crohna poprzez zakłucie się igłą?

Czy jeśli zakułam się igła od pacjenta zdrowego nie posiadającego żadnych chorób oprócz choroby Crohna istnieje jakieś ryzyko?

Nigdy nie ma 100% pewności, że pacjent jest zdrowy. Istnieją odpowiednie procedury postępowania w przypadku zakłucia, obejmujące badanie osoby narażonej na kontakt ze skażoną krwią oraz pacjenta w kierunku WZW i HIV oraz ewentualnie wdrożenie profilaktyki poekspozycyjnej. Jeżeli zdarzenie miało miejsce w zakładzie opieki zdrowotnej, należy postępować zgodnie z przyjętą procedurą. Jeżeli nie, proponuję pilny osobisty kontakt z lekarzem. Pozdrawiam.