Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 2 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie mam szanse na zajście w ciąże bliźniaczą?

Witam,
chciałabym się dowiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo, że zajdę w ciąże bliźniaczą? Od ponad pół roku stosuję antykoncepcję doustną, ale planujemy z partnerem dziecko jeszcze w tym roku. W mojej rodzinie zdarzały się ciąże mnogie, mój dziadek był z bliźniaków oraz mojemu kuzynowi urodziło się dwóch chłopców. Ojciec mojego partnera także ma brata bliźniaka.
Pozdrawiam
 

 

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Skłonność do ciąż bliźniaczych może być dziedziczona genetycznie. Należy tu jednak rozróżnić dwa typy ciąż bliźniaczych, to jest jednojajowe, związane z podziałem zarodka oraz dwujajowe, związane z podwójną owulacją. Dziedziczna jest jedynie skłonność do mnogiej owulacji i to w lini żeńskiej. Czyli ciąża mnoga w historii rodzinnej Pani partnera nie zwiększa Państwa szans na taki przypadek, tymczasem jeśli w Pani rodzinie występowały ciążę mnogie, dwujajowe, to jest Pani narażona na nieco wyższe niż zwykle ryzyko ciąży bliźniaczej, zwłaszcza jeśli stwierdzono kiedyś u Pani podwójna owulację, na przykład podczas rutynowego badania USG w gabinecie ginekologicznym.

Pozdrawiam serdecznie!
 

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy