Jakie mogą być przyczyny bólu w klatce piersiowej?

Witam! Dostałam się do szpitala z bólem w klatce piersiowej. Podczas badań wyszło CK-MB równe 88,99 U/L, a Troponina I - nie stwierdzono uchyleń od normy (<0,000 ng/ml). Podczas wypisu CK-MB wynosiło 45,34 U/L. Niestety, lekarze nie są w stanie stwierdzić jaka jest tego przyczyna. Kontrolne (po około 1 miesiącu) badanie wykazało CK-MB 38 U/L. Nie czuję się dobrze. Gdzie się mam udać? Czy to zaniechać? Jaka może być przyczyna? Byłam prywatnie u kardiologa - niestety nie zna przyczyny.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Do przyczyn wzrostu aktywności CK -MB zaliczamy w pierwszej kolejności oczywiście wspomniane choroby mięśnia sercowego, choroba wieńcowa, zawał, zapalenie mięśnia sercowego ale także zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia, postępująca dystrofia mięśniowa, dystrofia typu Duchenna (wzrost aktywności CK-MB do 20-30% całkowitej CK), zapalenie mięśni, zapalenie wielomięśniowe, zapalenie skórno-mięśniowe, rozpad mięśni prążkowanych (rabdomioliza), uraz, zatrucie alkoholowe, wstrząs, drgawki, zastrzyki domięśniowe, znaczny długotrwały wysiłek fizyczny, niedoczynność tarczycy, makroformy-CK.