Jakie mogą być przyczyny braku miesiączki?

Jestem kobietą, mam 26 lat. Przez ponad 3 lata brałam D***. Ostawiłam ją w grudniu 2009, dostałam miesiączkę, od tamtej pory nie mam okresu, tj. od 31 grudnia 2009 - wtedy się skończyła. Lekarz wiedział i pozwolił odstawić mi ten lek. W maju 2010 poszłam do lekarza, że nie mam okresu - dostałam lek na wywołanie okresu (R****- dwuskadnikowa tabletka antykoncepcyjna).

Dostałam okres 26 maja, po 5 dniach mi się skończył i od tamtej pory nie mam okresu. Mam brak apetytu, bolą mnie piersi, mam brzuszek, a nigdy nie miałam. Zrobiłam próbę ciążową i czekam na wynik. Co jeszcze mogę zrobić żeby wiedzieć co mi jest? Czy mogłam zajść w ciążę? Proszę o pomoc!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dobrze Pani zrobiła, w pierwszej kolejności wykluczając ciążę. Sądząc z Pani opisu, bardziej prawdoodnbe są jednak zaburzenia hormonalne, mogące mieć związek z przyjmowaniem i odstawieniem antykoncepcji hormonalnej (tabletki wywołują czasem w organizmie poważne "zawirowanie"). Obecne objawy i brak miesiączki mogą się wiązać właśnie z ciążą lub tego typu zabrzeniami.

Jeśli wynik badania poziomu betaHCG będzie negatywny, konieczne mogą być badania hormonalne i leczenie ewentualnych zaburzeń.

Pozdrawiam serdecznie!