Jakie mogą być przyczyny powstawania mętów?

Szanowni Państwo, mam 24 lata. Około roku temu zaobserwowałem w prawym oku mały ciemny mroczek/męt. Przez ten czas wlasciciwie o nim zapomniałem- aż do opadów śniegu kiedy stał się znów widoczny i teraz widzę go zdecydowanie częściej gdyż o nim myśle- w sytuacji gdy się czymś zajmę nawet patrzenie w monitor go „nie przywołuje”. Przez ten rok nie powiększył się ani nie pojawiły się nowe. Jeśli ten się pojawia widoczny jest w środkowej części pola widzenia, bliżej prawej strony. Badając wzrok w domu nie zauważam zwiększenia wady ani ubytków w polu widzenia. Test Amslera również wychodzi tak jak powinien. Jestem osobą krótkowzroczna z niewielką wada, 0,25-0,5. Moje pytanie o które najbardziej proszę o odpowiedź to- jakie mogą być przyczyny powstawania takich mętów? Ostatni raz dno oka badane miałem około 5 lat temu więc szanse na niewykrytą cukrzycę lub problemy z AMD są chyba niewielkie? Czy mroczek taki jest wskazaniem do pilnej wizyty u okulisty? Jeśli nie jakie badania warto wykonać tak dla „świetego spokoju”- optiscan oferowany przez pewna sieć salonów optycznych wystarczy czy lepsze będzie dokładne badanie dna oka przez okulistę? Z wyrazami szacunku,

Szanowny Panie, radziłbym wykonać całościowe badanie dna oka u okulisty, niestety nie wiem co może być przyczyną takiego mroczka. Określił to Pan również mętem, czasami taki obraz dają wtręty białkowe w ciele szklistym. Serdecznie pozdrawiam