Jakie mogą być przyczyny takich nagłych wzrostów wskaźników alt i ast?

Jestem w 34 tygodniu ciąży. W 30 tygodniu ciązy zaczęłam odczuwać świąd całego ciała. Początkowe wyniki wątrobowe były w normie- ALT 42, AST 29, BIL 0,53, GGTP 20. Pięć dni później wartości wynosiły: ALT-108; AST-67; GGTP-19. Dodatkowo zrobione kwasy żólciowe: 5 umol/L. Za kolejne 5 dni powtórzyłam badania i wyszły następujące: ALT-153,9; AST-63; Kwasy żółciowe 7,50 umol/L. Lekarz prowadzący zakłada, że wyżej podane wyniki są spowodowane cholastazą ciążową. Jednak czy jest to możliwe przy tak niskim wskaźniku kwasów żólciowych? I jakie mogą być przyczyny takich nagłych wzrostów wskaźników alt i ast?

Lek. Paweł Szadkowski

W praktyce klinicznej za wystarczające potwierdzenie rozpoznania cholestazy ciężarnych uznaje się zwiększoną aktywność aminotransferaz i gamma-glutamylotransferazy (GGTP), a także zwiększone stężenie bilirubiny i(lub) soli kwasów żółciowych. Nieprawidłowe stężenie bilirubiny stwierdza się rzadko, a u większości kobiet nieprawidłowości dotyczą jednego lub więcej spośród pozostałych parametrów LFT (liver function tests). Sugeruję stosować się zaleceń swojego lekarza prowadzącego.