Jakie objawy boreliozy występują z opóźnieniem?

Witam. Czy objawy boreliozy mogę dostać dopiero po pewnym czasie? Nie zauważyłam co prawda u siebie żadnych zmian skórnych. Ale od 2-3miesiecy utrzymuje mi się katar, ogólne osłabienie, problemy ze snem, silny ból głowy, zawroty (tomograf nic nie wykazał). Czy to może być borelioza? Jakie są objawy?

Lek. Paweł Szadkowski

Borelioza może dawać bardzo różne objawy. Może atakować stawy, zwykle duże, jak kolanowy czy skokowy, dawać objawy grypy, przewlekłego zmęczenia, objawy mogą też dotyczyć ośrodkowego układu nerwowego. Może Pani wykonać sobie badania w kierunku boreliozy (IgM i IgG), oczywiście jeśli doszło kiedyś do kontaktu z kleszczem. W przeciwnym razie rozpoznanie boreliozy jest mało prawdopodobne.