Jakie owoce można, a jakich nie można spożywać przy cukrzycy?

Proszę o wymienienie nazw owoców, które warto lub nie powinno się jeść przy cukrzycy. Czy przy cukrzycy istnieją owoce, które znacznie podwyższają poziom cukru we krwi i które są zakazane przy tej chorobie? A może wcale nie o zawartość cukru chodzi, tylko czegoś innego? Jakie ryzyko dla zdrowia niesie zjedzenie owoców zakazanych przy cukrzycy? Czy jakiekolwiek owoce mogą wpływać na działanie leków przyjmowanych przy cukrzycy? Dopiero poznaję tę chorobę i chcę wiedzieć o niej więcej. Komponowanie posiłków uważam za dość istotne, ale chciałbym wiedzieć więcej o wpływie owoców na zdrowie przy cukrzycy. Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Owoce i warzywa dla potrzeb osób chorych na cukrzycę zostąly podzielone na grupy w zależności od zawartości węglowodanów. Podział przedstawia się następująco:

Grupa I – owoce o zawartości 2–5 proc. węglowodanów: arbuzy, cytryny, grejpfruty, melony, poziomki, truskawki, żurawiny (warzywa: brokuły, cykoria, kalafior, ogórek, pomidor, rzodkiewki, rabarbar, sałata, szczypiorek, szpinak, szparagi).

Grupa II – owoce o zawartości 5–10 proc. węglowodanów: agrest, ananasy, borówki, brzoskwinie, czarne jagody, czereśnie, gruszki, jabłka, jeżyny, maliny, mandarynki, morele, pomarańcze, porzeczki białe i czerwone, wiśnie (warzywa: brukiew, brukselka, buraki, cebula, dynia, jarmuż, fasolka szparagowa, kalarepa, kapusta biała, czerwona i włoska, marchew, papryka, nać pietruszki, pory, rzepa, szczaw, włoszczyzna, kapusta).

Grupa III – owoce o zawartości 10–25 proc. węglowodanów: banany, czarne porzeczki, śliwki, renklody, winogrona, owoce suszone (warzywa: bób, chrzan, czosnek, groszek zielony, koperek zielony, korzeń pietruszki, seler, ziemniaki).

Grupa IV – warzywa o zawartości do 75 proc. węglowodanów: groch, fasola, soja, soczewica, kukurydza.

Osoby chore na cukrzycę mogą jeść w zasadzie bez ograniczeń produkty z grup I i II. Pozostałe stanowią zbyt duże obciążenie dla chorej trzustki i powinnno się ich unikać. Warto również pamiętać, że grejpfrut może interferować z wieloma lekami, więc należy go spożywać w ograniczonych ilościach.