Jakie podjąć kroki przy podwyższonych płytkach krwi?

Jakie podjąć kroki przy podwyższonych płytkach krwi? Witam, chcę się dowiedzieć jakie należy podjąć kroki przy płytkach krwi na poziomie 600-750 utrzymujących się od 4 miesięcy? -Kobieta w wieku 21 lat -po wizycie u hematologa który zalecił sprawdzenie jajników pod kątem nowotworu (jajniki sprawdzone i wszystko w porządku) Co dalej?

Lek. Paweł Szadkowski

W celu wykluczenia nadpłytkowości samoistnej niestety wykonuje się biopsję szpiku. Należy zawsze wykluczyć nadpłytkowość odczynową, występującą np. w przebiegu nowotworów trzustki (usg jamy brzusznej), przy niedokrwistości z niedoboru żelaza, polekowej, hemolitycznej (ale pewnie miała już Pani morfologię nie raz robioną), po utracie krwi, po usunięciu śledziony.