Jakie produkty mleczne mogą spożywać cukrzycy?

Dzień dobry, szukam informacji o produktach mlecznych dobrych dla cukrzyków. Nie mogę znaleźć tej informacji w internecie. Proszę o pomoc. Jakie produkty mleczne mogą spożywać cukrzycy, przede wszystkim chodzi mi o sery. Czy są takie produkty? Czy sa one całkowicie bezpieczne dla cukrzyków? W jakich ilościach można spożywać produkty mleczne jeżeli ma się cukrzycę? Czy przykładowo mleko i kefir można spożywać bez ograniczenia? Bardzo proszę o dokładne informacje, co do ilości i konkretnych produktów, które można spożywać przy cukrzycy? Bardzo lubię ser żółty, ale wiem, że ten nie może być spożywany w dużych ilościach. Ile można jeść plasterków sera żółtego? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Witam Panią!

Chorując na cukrzycę zalecane jest spożywanie odtłuszczonego mleka 0,5%1,0%, odtłuszczone jogurty, chudy twaróg, maślanka. Ograniczyć powinno się spożycie śmietany 9% tłuszczu, mleko skondensowane. Natomiast całkowicie powinno się ograniczyć pełne mleko i jego przetwory, śmietana, lody, napoje słodzone z dodatkiem pełnego mleka, koktajle mleczne, jogurty owocowe, słodkie twarożki i desery mleczne.
Jednorazowo nie można pić dużych ilości mleka, kefiru i jogurtu naturalnego, gdyż zawierają one laktozę (cukier mleczny), która stosunkowo szybko podnosi poziom glukozy we krwi. W ciągu dnia można wypić ok. 300 ml mleka, najlepiej w kilku porcjach. Bardziej wskazany jest kefir, jogurt, czy maślanka niż mleko słodkie. Natomias sery zawierają mało cukru mlecznego. Z twarogowych najlepiej wybierać chude i półtłuste. Do przygotowania twarożków wskazane jest używać zsiadłego mleka, kefiru lub jogurtu naturalnego. Sery żółte są dosyć tłuste i dlatego należy ograniczyć ich spożycie do kilku plasterków tygodniowo (z serów żółtych najlepiej wybierać tłuste niż pełnotłuste, a z topionych tłuste niż kremowe) lub całkowicie wyeliminować. Pozdrawiam.