Jakie są interpretacje badania w kierunku zakażenia krztuścem?

Proszę o interpretację: badanie w kierunku zakażenia krztusicem: igg 98.92 norma <26 Igm 0.18 wynik ujemny <0.8 dziecko 5 lat wykonane badania 10.04.2018 szczepienie 06.07.2017. Szczepienia według kalendarza. Czy wynik oznacza że dziecko przychodziło ksztusiec. Czy wynik może być taki po szczepieniu?

Lek. Paweł Szadkowski

U dzieci szczepionych, z powodu podwyższonego poziomu poszczepiennych przeciwciał klasy IgM i IgG najlepszym swoistym markerem aktualnego zakażenia jest znamienny wzrost przeciwciał IgA. (Diagnostyka w klasie IgA jest nieprzydatna u dzieci poniżej 2 roku życia) W przypadku uzyskania do badań pojedynczej próbki surowicy, wykrycie przeciwciał klasy IgM lub IgG w znamiennie
wyższym poziomie świadczy o aktualnym zakażeniu jedynie u dzieci nieszczepionych i u osób które ostatnią dawkę szczepionki przeciwkrztuścowej otrzymały kilka lat temu. Zatem w badaniach rutynowych jest stanowczo niewystarczające. Dlatego, aby być pewnym, należy oznaczyć przeciwciała w klasie IgA. Dodatnie IgG może świadczyć zarówno o przebytym zachorowaniu, jak i o przebytym szczepieniu.