Czy autyzm jest wyleczalny?

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, czy autyzm jest wyleczalny.

Autyzm należy do całościowych zaburzeń rozwoju rozpoznawanych w okresie dziecięcym. O tym, jak osoba dorosła z rozpoznanym w dzieciństwie autyzmem będzie funkcjonowała w dorosłości, decydują pierwsze lata jej życia oraz podjęta w tym okresie terapia, programy edukacyjne, wczesna rehabilitacja

Jedną z metod leczenia jest terapia behawioralna. Zakłada ona zmianę zachowań dezadaptacyjnych bez konieczności wglądu pacjenta w podłoże przyczyny. Przedmiotem leczenia, interwencji są konkretne objawy behawioralne. Terapia opiera się na teorii uczenia i warunkowania instrumentalnego i klasycznego.

U osób dorosłych  z rozpoznaniem autyzmu w dzieciństwie bardzo ważne są również wszelkie dzialania wspierające, poradnictwo rodzinne oraz rehabilitacja. 

Pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Trudno mówić o leczeniu bo autyzm to nie choroba, którą się wyleczy, a zaburzenie. Zarówno dziecko jak i potem młody człowiek oraz dorosły musi być objęty wsparciem terapeutycznym różnego rodzaju. Takie wsparcie winne trwać całe życie, a osoba powinna być w miarę możliwości przygotowana do samodzielności. Wszystko zależy od nasilenia autystycznych cech, od tego jak osoba funkcjonuje.Jeśli jest to autyzm ciężki to musi mieć zagwarantowaną opiekę.Przy lżejszych formach stosuje się wdarcie i dostosowanie otoczenia tak by wyuczyć osobę autystyczną poruszania się w świecie, dbania o siebie i swoje życie. Wszystko w zależności od osoby, indywidualnie bo każdy jest inny i każdy autyzm też nie jest taki sam.
Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty