Jakie są normy badania Western Blot?

Witam.

Właśnie otrzymałam wynik badania przeciwciał anty-Borrelia burgdorferi metodą Western Blot. Wiem, że wasz serwis nie może mi pomóc zinterpretować wyników, ale na wizytę do lekarza muszę czekać do stycznia, stąd moje pytanie - jakie są normy tych przeciwciał w klasie IgG?

Z góry dziękuję za pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witamy serdecznie.

W przypadku surowic pochodzących od pacjentów w późnej fazie infekcji (IgG) zwykle obserwuje się silną reakcję z antygenami p100, VIsE, p58, p39 i p18. Przeciwciała przeciw OspA i OspB stwierdza się rzadko, jakkolwiek ich występowanie jest bardzo swoiste dla rozpoznania boreliozy.

Przeciwciała anty-VlsE mogą być bardzo wczesnym markerem odpowiedzi IgG, ale również często towarzyszą odpowiedzi immunologicznej w późnych objawach boreliozy z Lyme i pojawiają się w tych przypadkach razem z przeciwciałami skierowanymi przeciw p100 i/lub p18.

Proszę jednak pamiętać, że sam dodatni test Western blot dla IgG nie może służyć jako wykładnik zakażenia. Owszem, świadczy on często o przebytym zakażeniu, ale ważny jest wywiad i objawy kliniczne, sugerujące chorobę.