Jakie są objawy somatyczne?

Witam serdecznie. Chciałbym zapytać, o objawy somatyczne związane z nerwicą. Czy te objawy (bóle, kłucie w sercu, zawroty głowy,itd.) mają jakiś negatywny wpływ na nasz organizm? Przykład: kłuje mnie serce jakiś czas, przestaje kłuć, ponieważ lęk także ustał, po jakimś czasie ponownie kłuje. I tu pytanie, czy taki stan rzeczy sprawia, że serce powoli nam przez to "wysiada" czy nie ma to żadnego związku? Jestem osobą którą dopadły zaburzenia lękowe. Pozdrawiam Serdecznie!

Taki lęk zostaje w człowieku, ale, ponieważ nie ma już jego źródła, zostaje on umiejscowiony gdzie indziej - we własnym ciele, w jakiejś sytuacji -np klaustrofobia i wiele innych. W Pana wypadku sercu nic nie grozi
Pozdrawiam
Dr n. med. Antoni Jakubczyk

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam, opisuje Pan objawy somatyczne w postaci bólu w klatce piersiowej w wyniku zaburzeń lękowych. Nie należy tego lekceważyć. Każda zmiana w funkcjonowaniu naszych organów wewnętrznych nie wpływa korzystnie na ogólny stan naszego zdrowia. Proponuję rozważyć wizytę w gabinecie terapeutycznym, gdzie będzie mógł Pan porozmawiać o przyczynach pojawiającego się lęku. Pozdrawiam.