Jakie są prawidłowe parametry elektrokardiografii?

Dzień dobry, zwracam się z zapytaniem ile powinny wynosić i trwać pod względem czasowym załamek : T, Q, R, S, P, U; zespół QRS, odcinek PQ, odcinek ST, odcinek TP w odprowadzeniu : I, II, III, aVF, aVR, aVL, V1, V2, V3, V4, V5, V6 ponieważ nie mogłam nigdzie tego znaleźć jakie są prawidłowe wartości, a bardzo potrzebuje takiej wiedzy. Dziękuje

Lek. Paweł Szadkowski

Załamek P od 0,04 do 0,11 s. Odcinek PQ podobnie 0,04 - 0,10 s. Zespół QRS 0,06 - 0,10 s. Załamek Q często jest nieobecny, nie ocenia się długości trwania załamków R i S osobno - traktuje się je razem, jako zespół QRS. Odcinek ST 0,02 - 0,12 s. Załamek T od 0,12 do 0,16 s. Załamek U spotykany jest dość rzadko, zwraca się uwagę, czy jest dodatni. Czas trwania poszczególnych załamków i odcinków jest taki sam w każdym odprowadzeniu - różnią się jedynie amplitudą (wysokością).