Jakie są przepisy prawne, dotyczące pomocy dziecku z cukrzycą?

Mam kilka pytań. Sześciolatek z cukrzycą typu 1, pompa insulinowa (Novorapid). Chłopiec jest uczniem klasy pierwszej. Jest traktowany jak każde inne dziecko. O ile pozwalają mu cukry, ćwiczy na zajęciach WF, ma odłączoną pompę. Teraz czeka nas pierwsza wycieczka szkolna - autokarem do kina. Czy są jakieś specjalne wskazania lub przeciwwskazania w związku z wycieczką? Czy mogę zabrać chłopca bez rodzica? Jak prawo reguluje udzielanie pomocy medycznej nauczycielowi dziecka z cukrzycą? Z dostępnych informacji wysuwam wniosek, że mam obowiązek, a nie mam prawa udzielić pomocy. Jak to jest w przypadku ciężkiej hipoglikemii? Na jakie przepisy mogę się powołać?

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Jak wygląda leczenie cukrzycy?

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Czy wiesz, jak przebiega jej leczenie? Obejrzyj filmik i dowiedz się więcej o tym schorzeniu.

Ma Pani obowiązek udzielić pierwszej pomocy. Nie może Pani leczyć dziecka (w takim sensie jak lekarz), jednak w zakresie dostępnym każdemu dorosłemu może Pani pomóc. Pilnować, by przyjmował insulinę i posiłki o właściwych porach. W razie objawów hipoglikemii (zdenerwowanie, pobudzenie, bladość lub później ospałość, aż do utraty przytomności) należy podać coś słodkiego najlepiej słodki niegazowany płyn (podawać można go TYLKO DZIECKU PRZYTOMNEMU). Jeśli dziecko będzie nieprzytomne, należy szybko podać glukagon (jeśli jest specjalny pen do tego) albo/i wezwać pogotowie.

Lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty