Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie są przyczyny poronienia?

Mam 24 lata. Staramy się z chłopakiem od roku o dziecko. Już dwa razy poroniłam. Najpierw w 8 tyg., a później w 6. Ostatnio znów zaszłam w ciążę i poroniłam w 9 tyg. Zawsze po pierwszych 3, 4 tyg. dostaje bólu brzucha, a później krwawienie. Po pierwszym poronieniu myśleliśmy, że to stres, ale teraz już sama nie wiem o co chodzi.
 

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Trójwymiarowe USG

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!
Po trzech poronieniach rozpoznajemy tzw. poronienia nawykowe. Jest to wskazanie do wykonania diagnostyki przyczyn problemów z donoszeniem ciąży. Powinni Państwo zdecydowanie już teraz udać się do ginekologa. Jest wiele możliwych przyczyn poronień nawykowych. Lekarz zacznie diagnostykę od wykluczenia tych najłatwiejszych do rozpoznania, tj. niewydolność ciałka żółtego i inne zaburzenia hormonalne (tarczyca!), wady macicy, choroby zakaźne, szkodliwe czynniki w Pani otoczeniu (związki chemiczne, promieniowanie), choroby ogólnoustrojowe.
Bardzo częstą przyczyną poronień w pierwszym trymestrze są nieprawidłowości genetyczne występujące u rozwijającego się dziecka. Jeśli wykluczone zostaną inne możliwe przyczyny, konieczne mogą być badania genetyczne Pani oraz partnera. Radzę więc niezwłocznie umówić się na wizytę.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
 

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy