Jakie są przyczyny zaniku kosmków jelitowych?

Co mogło spowodować zanik kosmków jelitowych 3 w skali Marsha jeżeli testy genetyczne na gen DQ2 i DQ8 wyszły ujemne? Czy jestem chora na celiakię i muszę odstawić na zawsze gluten?

Lek. Paweł Szadkowski

Lekarz powinien zestawić obraz kosmków jelitowych z Pani objawami oraz z obecnością przeciwciał. Taki obraz histopatologiczny jak najbardziej może wskazywać na celiakię, ale sam w sobie nie stanowi rozpoznania. Rzeczywiście geny DQ2 i DQ8 występują w przeważającej ilości przypadków celiakii, ale choroba może wystąpić mimo braku tych genów.