Jakie są skutki palenia marihuany?

Witam! Mam 15 lat, ostatnio zauważyłam u siebie niepokojące wahania nastroju, niezadowolenie z praktycznie niczego i przede wszystkim niechęć do czegokolwiek. Nie będę ukrywać, że przez długi okres ze znajomymi (rówieśnikami jak i starszymi) podpalałam marihuanę, lecz nie pale już cały miesiąc. Być może jest to skutek mojego zachowania i przygnębienia. Przez jakiś czas bardzo opuściłam się w nauce i zaczęłam wagarować, z rodzicami też nie jest przyjemnie. Jeszcze kilka lat temu bardzo sobie ufaliśmy, a teraz kłócimy się praktycznie o wszystko. Wiem, że to m.in. przez moje zachowanie, ale i tak naprawdę to oni nigdy nie umieli ze mną porozmawiać i robili wszystko w nerwach... Czuję się beznadziejnie, choć czasem mam humor, ale ostatnio rzadko się to zdarza. Ogólnie to często czuję się słabo i tak jakbym w ogóle, wiem, że to dziwnie zabrzmi, ale jak bym w ogóle nie wiedziała, co wokół mnie się dzieje i po chwili przypomniała sobie, gdzie jestem. Kiedyś byłam pewną siebie, wesołą i zawsze uśmiechniętą dziewczyną, lecz od pewnego czasu bardzo się to zmieniło, nie wiem jak sobie poradzić z nawet najmniejszymi problemami, kiedyś zawsze potrafiłam sama je rozwiązywać. Chciałam nawet porozmawiać o tym z mamą, ale nie potrafię. Czasem wydaje mi się, że wszyscy są przeciwko mnie. Jestem ciągle ospała i "bez życia". Najchętniej zamknęłabym się w domu i nie wychodziła. Ze stresu czasem bardzo boli mnie żołądek, byłam u lekarza i nawet moja lekarka powiedziała, czy aby to nie pod wpływem stresu, ale zaprzeczyłam. Bardzo chcę odzyskać mój dawny optymizm i cieszyć się z drobnych rzeczy oraz odzyskać spokój ducha. Pozdrawiam, Marta
15 LAT ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

alkohol i narkotyki (w tym marihuana) powodują wystąpienie szybkiej, lecz krótkotrwałej poprawy nastroju. W perspektywie długoterminowej, w okresie zaprzestania ich przyjmowania często można zaobserwować występowanie tzw. objawów z odbicia (nazywanych mianem "zespołu awolicyjnego"). Są one podobne do tych, które opisałaś - występują wówczas rozdrażnienie, przygnębienie, niekiedy problemy ze snem, apetytem, koncentracją.

Oczywiście istnieją również inne możliwe przyczyny Twojego gorszego samopoczucia (np.: opisane problemy z rodzicami).

Napisałaś również, że niekiedy czujesz, że "wszyscy są przeciw Tobie", nie mam pewności jak to rozumieć. Myślę, że specjalista powinien się starannie zastanowić nad tymi wszystkimi problemami i wykluczyć wystąpienie innych powikłań zażywania marihuany. Proponuję Ci pilną wizytę u swojego lekarza. Myślę, że szczera rozmowa, opisanie przez Ciebie z jak największą ilością szczegółów swojej obecnej sytuacji może wyjaśnić wiele wątpliwości, a z pewnością da jasną odpowiedź w postaci diagnozy lub podjęcia dodatkowych badań w celu jej ustalenia.

Myślę, że postępujesz w tym momencie rozsądnie poszukując pomocy medycznej. Do czasu wizyty lekarskiej nie zażywaj marihuany ani alkoholu.

Pozdrawiam serdecznie