Jakie są symptomy nadżerki?

Mam pytanie odnośnie do nadżerki, jakie są jej objawy? I czy plamienie w 12 dniu cyklu mogło być plamieniem okołoowulacyjnym? Teraz od tego plamienia już minęło kilka dni, a okresu dalej nie mam. Dodam, że taką sytuację mam pierwszy raz. Słyszałam też o torbielach, jakie są objawy i czy występują przy krótkich cyklach i skąpych miesiączkach?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Istnieje bardzo wiele różnych rodzajów torbieli jajnika. Najczęstsze są tzw. torbiele czynnościowe, które mogą występować przy zaburzeniach hormonalnych, ale których powstanie zazwyczaj nie ma uchwytnej przyczyny. Zwykle też torbiele jajnika nie dają żadnych objawów, ewentualnie może występować ból w podbrzuszu. Być może pyta Pani raczej o torbiele Nabotha, czyli powiększone, pełne śluzu gruczoły na tarczy szyjki macicy. Nie są one objawem chorobowym, nie mają związku z długością cyklu. Samoistnie ustępują i nie dają żadnych objawów. Nadżerka szyjki macicy również jest zwykle bezobjawowa - czasem występuje krwawienie z dróg rodnych po stosunku (tzw. krwawienie kontaktowe).
Plamienie około 12. dnia cyklu może być związane z owulacją, jeśli Pani cykle są krótki (ok. 25-26-dniowe).

Pozdrawiam serdecznie!