Jakie są zasady higieny oczu?

Witam. Byłam parę dni temu u okulisty, ponieważ miałam bardzo zaczerwienione oczy. Na szczęście nic mi nie jest, ale lekarz powiedział mi, że nie zachowuje zasad higieny oczu. Nie wyjaśnił mi natomiast na czym to polega. Mogłaby mi Pani udzielić stosownej informacji? Z góry dziękuję.
ponad rok temu

Aleksandra Katarzyńska

Podstawową zasadą higieny oczu jest ich nieprzemęczanie. Wiem jednak, że w dzisiejszych czasach jest to prawie niemożliwe. Przy czytaniu książek, korzystaniu z komputera czy innych pracach, gdzie wzrok jest szczególnie wykorzystywany należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu i odległości (w przypadku komputera - ekran powinien być poniżej wzroku). Należy także robić sobie krótkie, 5-minutowe przerwy co 2 godziny. Dobrym nawykiem jest też stosowanie kropel nawilżających do oczu. Oczywiście najbardziej prozaiczną, ale skuteczna metodą jest odpowiednia ilość snu, nie należy także lekceważyć  odpowiedniej diety (witamina A, mało tłuszczów zwierzęcych).