Jakiego schorzenia oka dotyczą moje objawy - czy to jaskra?

Mam 63 lata. Jestem kobietą. Palę papierosy. Dużo pracuję przy komputerze. Mam wrodzoną wadę wzroku - astygmatyzm nadwzroczny. Prawe moje oko jest praktycznie wyłączone (całkowita nieostrość widzenia) i gdyby moje lewe oko "wysiadło", praktycznie nie mogłabym ani pracować, ani nic przeczytać. Od paru godzin w lewym oku zaczęłam mieć jakieś rozbłyski i latające muszki. Rozbłysków już nie ma, ale cały czas widzę te muszki.

Ostrość mojego widzenia znacznie się pogorszyła. 20 lat temu do czytania używałam szkieł OL+ 2,5 D OP+ 3,5 D oraz + cylindry (nie pamiętam, ile D). Trzy lata temu okulista zalecił mi do czytania szkła w obu oczach jednakowe + 7 D bez cylindrów. Oczywiście nie zrealizowałam tej recepty (z braku pieniędzy - szkła plastikowe są b. drogie) i nadal używam szkieł j.w. Bardzo mnie niepokoją te muszki w lewym oku. Proszę o odpowiedź, czy to nie jest jaskra. W mojej rodzinie nie było przypadków jaskry. Aha, jeszcze jedno - w stanie wojennym miałam złamaną nogę i leżałam w łóżku i na jakieś 5 min straciłam wzrok - nic nie widziałam. Jestem niskociśnieniowcem.

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam,

Błyski i męty u osoby w Pani wieku często oznaczają tylne odłączenie ciała szklistego, co nie wymaga specjalnego leczenia. Jednak powinna Pani jak najszybciej skontaktować się z okulistą (jeśli nie ma możliwości szybkiego umówienia się na wizytę, sugeruję ostry dyżur okulistyczny), gdyż podobne objawy mogą dawać przedarcia i odwarstwienia siatkówki czy wylew do ciała szklistego (a są to zagrażające pogorszeniem/utratą widzenia schorzenia wymagające pilnej interwencji).

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!