Jakiej wielkości powinien być pęcherzyk żółciowy w 5 tygodniu ciąży?

Witam. Ostatnią miesiączkę miałam 16 maja. Miesiączki miewałam zawsze regularnie. Cykle miałam 29 (30) dniowe. Owulację miałam (sprawdzałam testem owulac.) 31 maja. Do tej pory myślałam, że jestem w siódmym t.c, a właściwie powinnam dziś zacząć ósmy. Tak przynajmniej wynika licząc od ostatniej miesiączki. Dziś na drugim USG lekarz określił moją ciążę na 5 tydzień! Trochę się zdziwiłam.

Teraz myślę sobie, że może miał na myśli 5 tydzień od zapłodnienia, a nie ostatniej miesiączki, wówczas to by się zgadzało. Zapomniałam z wrażenia o to zapytać. Pęcherzyk ma 12,9mm, a zarodek był mało widoczny, jeśli to w ogóle był zarodek (lekarz jakby nie był pewien), ale pokazywał na ekranie, iż możliwe, że to właśnie on jest przyklejony do ścianki.

Na opisie USG mam ten malutki obszar oznaczony na 2,6 mm. Pęcherzyk ma idealny kształt, jak to określił lekarz, i od pierwszego USG, które miało miejsce ok. 3 tyg. temu następuje odpowiedni postęp.

Czyli niby wszystko w porządku, ale moje pytanie jest takie: czy obie wielkości, które podałam (pęcherzyk i być może zarodek) są odpowiednie na 5 t.c. (czy raczej 5 tydz. od zapłodnienia) i jak mam określać wiek mojej ciąży - na piąty czy siódmy tydzień? Czy według wszystkich podanych przeze mnie danych ciąża jest na właściwym etapie rozwoju?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Podane przez Panią wartości odpowiadają bardziej 5 niż 7 tygodniowi ciąży, licząc od ostatniej miesiączki. Myślę, że to też miał na myśli lekarz - przyjęło się bowiem nie podawać czasu trwania ciąży licząc od zapłodnienia, lecz właśnie zawsze od ostatniej miesiączki. Z pewnością wskazane jest kontrolne badanie USG, np. po dwóch tygodniach.

Pisze Pani, że USG wykazało, że ciąża rozwija się prawidłowo, jeśli wziąć pod uwagę również badanie sprzed 3 tygodni. Nie jest to jednak spójne, ponieważ jeśli teraz jest Pani w 5 tygodniu, to 3 tygodnie temu nic nie miało prawa być jeszcze w tym badaniu widoczne... Zaznaczam jednak, że interpretacja badania tak wczesnej ciąży bywa trudna, gdyż struktury, których poszukujemy (pęcherzyk ciążowy, pęcherzyk żółtkowy, zarodek) są jeszcze bardzo niewielkie. Wszelkie wątpliwości rozwiązuje zwykle kontrola po tygodniu lub dwóch. Proponuję więc dopytać o wszystko swojego lekarza prowadzącego/wykonującego USG i spokojnie oczekiwać na kolejne badanie.

Pozdrawiam serdecznie!