Jakim domowym sposobem złagodzić kaszel wilgotny i wspomóc odkrztuszanie?

Dzień dobry! Od kilku dni mam chrypkę i kaszel. Kaszel jest wilgotny. Rano mocno kaszle chcąc pozbyć się flegmy, ale nie wszystko się odrywa. Zrobiłam sobie syrop z buraka i chrypka już się zmniejszyła. Dalej przyjmuję syrop z buraka, ale na kaszel to nie działa. Jakim domowym sposobem złagodzić kaszel wilgotny i wspomóc odkrztuszanie?

Lek. Paweł Szadkowski

Należy w pierwszej kolejności zapewnić prawidłowe nawodnienie i nawilżenie powietrza oddechowego, gdyż są to podstawowe sposoby upłynniania gęstej śluzowej wydzieliny. Polecam inhalację np. solą morską (optymalnie przy użyciu nebulizatora, ale mogą być też zwykłe sposoby) i syrop prawoślazowy. Jeśli objawy będą nasilone warto udać się do lekarza w celu zbadania. Może pani też spróbować zastosować leki wykrztuśne dostępne bez recepty.