Jaskra - objawy, badania

Witam. Jestem kobietą, mam 33 lata. Od ok. 6 tygodni czuję czasami rozpieranie ("uczucie parcia") w oczach (zwłaszcza w prawym). Miewam też poranne bóle głowy, ale dotychczas obwiniałam za nie pogodę. Nie używam okularów, do tej pory nie miałam kłopotów ze wzrokiem. Moja mama (56 lat) leczy się od 6 lat na jaskrę kroplami. We wtorek, 14.12.2010, wykonałam zlecone przez lekarza badania (pachymetria i GDx), których wyniki mnie zaniepokoiły. Nigdy wcześniej nie wykonywałam takich badań, więc nie mam porównania. Ciśnienie śródgałkowe w oku prawym: 22,7 mmHg, w oku lewym: 19,7 mmHg. Korekta ciśnienia (spowodowana grubością rogówki) po -1,0 mmHg w każdym z oczu. Wyniki badania GDx zamieściłam pod tym linkiem: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/d259c6580273ddc2.html. Będę wdzięczna za interpretację.

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam,

Jaskra najczęściej rozwija się podstępnie, nie dając w początkowej fazie żadnych objawów, więc brak dolegliwości ze strony oczu nie jest wyznacznikiem braku choroby. Jaskra występująca u mamy zwiększa ryzyko wystąpienia jej także u Pani. Ciśnienie wewnątrzgałkowe jest na górnej granicy normy, co może być kolejnym czynnikiem ryzyka. Należy jednak pamiętać, że prawidłowe wartości są zmienne osobniczo (tzn., że dane wartości ciśnienia dla jednej osoby są dobre, a dla innej zbyt wysokie/zbyt niskie). Jaskra, co prawda, często wiąże się z podwyższonym ciśnieniem, ale może ona rowijać się także przy prawidłowym (tzw. jaskra normalnego ciśnienia). Dlatego wartości ciśnienia służą bardziej do kontroli już rozpoznanej choroby, ale nie są wystarczające do jej rozpoznania. Wobec występowania u Pani czynników ryzyka powinna być Pani pod stałą kontrolą okulisty.

Niestety w ramach porad udzielanych na tym portalu nie mogę interpretować przesyłanych wyników badań, dlatego proszę zgłosić się z tymi wynikami do lekarza okulisty.

Pozdrawiam serdecznie.