Jasnobrązowa wydzielina z pochwy

Witam. Bardzo proszę o pomoc, gdyż od kilku dni na majtkach pojawia mi się jasnobrązowa wydzielina zamiast białego śluzu... Mam 17 lat, nie współżyłam jeszcze z chłopakiem, okres mam bardzo regularnie, za 5 dni powinien się pojawić. Czyli wydzielina zaczęła się pojawiać około 10 dni przed okresem. Wydzielina nie ma żadnego charakterystycznego zapachu, nie towarzyszą mi żadne bóle podbrzusza, ani nic z tych rzeczy... Nigdy wcześniej mi się tak nie zdarzyło i nie byłam jeszcze nigdy u ginekologa. Proszę o odpowiedź, czy powinnam udać się z tym problemem do lekarza. Z góry bardzo dziękuję.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Istnieje wiele przyczyn plamień międzymiesiączkowych, zazwyczaj świadczą o pewnej chorobie w obrębie narządu rodnego. Mogą być wywołane np. endometriozą, nadżerką szyjki macicy, polipem, infekcją w obrębie dróg rodnych, mięśniakami macicy, torbielą jajnika czy też zaburzeniami hormonalnymi. W związku z niespecyficznością plamień jako objawu, należy zawsze zasięgnąć porady ginekologa, który zbada ginekologicznie, oceni narząd rodny, wykona badanie usg narządu rodnego i ewentualnie wdroży odpowiednie leczenie.

Proszę nie zwlekać z wizytą. Taką wizytę powinna odbyć każda młoda kobieta w okresie okołoprokreacyjnym i rozpoczynająca współżycie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.