Jasnoczerwona krew podczas miesiączki. Co to oznacza?

Witam,
mam 20 lat, mam nieregularne miesiączki i właśnie zaczęłam krwawić, ale krew jest jasnoczerwona i jest jej mniej niż w moich poprzednich miesiączkach.
Powinnam się obawiać, czym to może być spowodowane? Uprawiałam seks z chłopakiem, ale zabezpieczyliśmy się i przed wytryskiem wyszedł ze mnie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jasnoczerwona krew może wskazywać na krwawienie z szyjki macicy lub pochwy. Jego występowanie po stosunku może być objawem nadżerki szyjki macicy. Jeżeli nie ma Pani innych objawów miesiączki, a krwawienie pojawiło się wyraźnie w wyniku stosunku, to warto udać się do ginekologa na badanie oraz wykonać cytologię szyjki macicy.
Krwawienie takie może być również spowodowane infekcją bakteryjną lub grzybiczą, towarzyszyć mu wtedy będzie swędzenie i nieprzyjemny zapach w intymnej okolicy.

Pozdrawiam serdecznie!