Jasnożółty płyn wyciekający z rany po usunięcia guza - co to takiego?

Witam! Dwa tygodnie temu miałam zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu guza z piersi. Miałam założone paski do zamykania ran. Na wizycie kontrolnej, po obejrzeniu rany, lekarz powiedział, że ładnie się goi i żebym te paski sama ściągnęła (w razie problemów miałam się zgłosić). Paski te odeszły bez problemów, ale jakieś 3 dni przed przed ich ściągnięciem zauważyłam na opatrunku, że jest na nim jasnożółta "plama". Takie zabarwienie obserwowałam przez jakieś dwa dni. Przy obserwacji i dezynfekcji rany nie zauważyłam nic podejrzanego, zrobił się tylko strupek. Przy ściągnięciu tych pasków, zauważyłam, że w tym miejscu, gdzie mi wyciekał ten jasnożółty płyn, mam teraz taką małą dziurkę i zrobił się tam strupek o kolorze jasnożółtym. Czy mam pójść z tym do lekarza? Czy w tym miejscu może zostać większa blizna?

Lek. Marta Hat

Witam! Opisywana żółta wydzielina to najprawdopodobniej wysięk z rany - jest to jak najbardziej prawidłowe zjawisko. Płyn wysiękowy w niewielkiej ilości powinien się pojawiać w przypadku gojenia każdej rany, zawiera on m.in. niezbędne w procesie gojenia enzymy. Jeżeli oprócz tego nie zauważyła Pani innych nowych dolegliwości od wizyty kontrolnej (zaczerwienienie wokół rany, obrzęk, bolesność) nie powinno być powodów do niepokoju. Jeżeli chodzi o możliwość powstania większej blizny - nie ma możliwości, aby ocenić to na podstawie samego opisu. Zależy to od miejsca i rodzaju cięcia, sposobu pielęgnacji oraz predyspozycji indywidualnych. Pozdrawiam