Jednoczasowe przyjmowanie Izotek i Yaz a czas stosowania dodatkowej antykoncepcji

Dziekuje za poprzednia odpowiedz odnosnie stosowania leku Izotek. W zwiazku z tym mam kolejne pytanie..na ulotce pisze iz trzeba miesiac przed stosowaniem Izoteku zazywac tabletki antykoncepcyjne, jednak ja tego nie zrobilam. Izotek biore od 2 miesiecy a tabletki Yaz planuje zazywac dopiero teraz, wiec w takim wypadku trzeba sie dodatkowo zabezpieczac przez jaki czas?

Milena Lubowicz

Celem przyjmowania antykoncepcji miesiąc przed Izotekiem jest wykluczenie sytuacji, że osoba, która zaczyna terapię jest w ciąży. Rozumiem, że wcześniej zabezpieczała się Pani w inny sposób. Obowiązuje normalny 7-dniowy okres dodatkowego zabezpieczenia.
Pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

Pełna skuteczność antykoncepcji hormonalnej uzyskiwana jest po 7 dniach ciągłego stosowania, więc przez ten czas dodatkowa forma antykoncepcji ma sens, chociaż nie jest konieczna. Ważne, żeby Pani kontynuowała leczenie antykoncepcyjne PO zakończonej terapii Izotekiem.