Jedzenie podczas diety...

Czy można jeść słonecznik podczas diety? Chodzi mi oczywiście o słonecznik prażony, solony... nie o łuskany. Wiem, że jest on tuczący, a sól zatrzymuje wodę w organizmie, ale lubię go. Myślałam, że może zamiast jakiegoś posiłku będę mogła zjeść właśnie słonecznik, lecz nie wiem, czy to dobry pomysł. Ze względu na zawartość soli, na to, że jest smażony i... je się go długo, przez co trudno określić godzinę następnego posiłku. Nawiasem mówiąc... godziny powinny być liczone od rozpoczęcia jedzenia, czy po jego zakończeniu? Wiem, że nie musi to być bardzo dokładne, jednak chciałabym wiedzieć. I jeszcze jedno... czy jedzenie dużych ilości chleba powoduje wzrost wagi? Osobiście jem chleb na śniadanie, drugie śniadanie i... "trzecie", staram się jeść co 3 h... więc jem przed szkołą, w szkole i... w szkole jeszcze raz. Później już nie jem chleba, aczkolwiek martwi mnie fakt, iż jest on uważany za tuczący, a ja spożywam go w takich ilościach. Oczywiście jem chleb razowy (nie lubię jasnego pieczywa, ponadto ciemne podobno jest zdrowsze), jem go w godzinach od 7-15 około... Co mam zrobić? Czy to może wpłynąć na przyrost wagi? Mogę tyle jeść, czy powinnam się ograniczyć? A jeśli tak, co mam jeść w zastępstwie kanapek? Nie mam pomysłów na śniadania w szkole, próbowałam jeść owoce, lecz nie najadam się nimi. Przez 3 godziny chodzę głodna, do czasu, aż nie pochłonę kolejnego posiłku. Mam 17 lat, 158 wzrostu, ważę 58 kg i chcę schudnąć kilka kg. Z góry dziękuję za odpowiedź.
17 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoje BMI wynosi 23,29. Odpowiada to 75 centylowi, nie musisz się odchudzać, ponieważ masz prawidłową masę ciała.

Optymalny czas między kolejnymi posiłkami to ok. 3 godziny. Jeśli np. skończysz jeść śniadanie o 7.30, następny posiłek powinnaś zjeść ok. 10.30.

Odnośnie chleba - razowy jest zdrowszy, ale także kaloryczny. 100 g chleba to ok. 300-380 kcal. Pamiętaj jednak, że produkty zbożowe, powinny stanowić podstawę diety. Warto jednak ją urozmaicić, spożywając np. różne gatunki pieczywa, np. chleb z ziarnami, chleb graham, chleba razowy.

Ziarna słonecznika są bardzo kaloryczne - ok. 500 kcal/100 g. Można urozmaicić dietę spożywając: orzechy, nasiona, pestki. Pamiętać należy o umiarze. Smażone pestki słonecznika nie są najlepszym rozwiązaniem, ze względu na dodatek tłuszczu (a już same w sobie są tłuste) i soli.

Jeśli chodzi o jedzenie w szkole, przykładowe zestawy na II śniadanie to:
1. Bułka pełnoziarnista cienko posmarowana masłem, z plasterkiem chudej wędliny (np. szynki z piersi indyka/kurczaka, szynki gotowanej) i dużą ilością warzyw (mogą być zabrane oddzielnie w zamykanej miseczce, np. papryka, ogórek, pomidor). Warzywa możesz zjadać bez ograniczeń. Do takiego zestawu dobrze jest wypić niskotłuszczowy napój mleczny: kefir, maślankę (o pojemności 150 ml) lub sok wielowarzywny.
2. Jogurt odtłuszczony (150 ml) z muesli (30 g), z dodatkiem owocu (mandarynka/kiwi/pomarańcza/jabłko w ilości ok. 100 g).
3. Baton wielozbożowy z kubeczkiem jogurtu naturalnego, owoc.
4. Jogurt z ziarnami zbóż, owoc.
5. Sałatka wielowarzywna z dodatkiem np. tuńczyka czy porcji chudego mięsa - piersi z indyka, z bułką pełnoziarnistą.

Pozdrawiam