Jeśli test z krwi dał wynik 0,1 mIU/ml, to czy ciąża jest możliwa?

Witam. Mam 30 lat. Od daty spodziewanej miesiączki mijają już cztery dni. Cykle mam zasadniczo regularne (26-29 dni). W 9 dniu cyklu współżyłam bez zabezpieczenia, lecz nie do końca (stosunek przerywany). Do tej pory nie dostałam miesiączki.

Dwa tygodnie od stosunku zrobiłam test ciążowy, który wyszedł negatywnie. Dwa dni po terminie spodziewanej miesiączki kolejny test - również negatywny - i tego samego dnia test z krwi, który dał wynik 0,1 mIU/ml. Dodam, że ubiegły miesiąc był dla mnie wyjątkowo wyczerpujący pod względem stresu i przeżyć natury emocjonalnej. Mało spałam i do tego jeszcze stosowałam dietę, wspomagając się środkiem odchudzającym. W 26 dniu cyklu zaobserwowałam u siebie śluz charakterystyczny dla owulacji. Teraz temperaturę w pochwie mam stale powyżej 37 st. Proszę mi powiedzieć, czy uzyskując negatywny wynik z krwi, po trzech tygodniach od stosunku, istnieje jakiekolwiek prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Według tego, co Pani napisała, mogę stwierdzić, że nie jest Pani w ciąży. Tezę swoją stawiam na podstawie wiedzy zawartej m.in. w podręcznikach akademickich, które mówią, że stwierdzenie poziomu bHCG poniżej 5 mIU/ml wyklucza ciążę. Hormon ten zaczyna być wydzielany między 9 a 11 dniem po zapłodnieniu, w 3-4 tygodniu ciąży jest zazwyczaj na poziomie 9-130 mIU/ml.

Według tego, co Pani napisała, wnioskuję, że tym razem owulacja nastąpiła zdecydowanie później, co za tym idzie, krwawienie miesięczne nastąpi również później - oczywiście może być to spowodowane stresem i dietą.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, proszę skonsultować się ze swoim ginekologiem.